Puszcza Kozienicka - Lasy Królewskie

PuszczaKozienicka.pl - portal informacyjno-turystyczny regionu Puszczy Kozienickiej. Informacje, aktualności, zdjęcia, ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne.
 

W południowej części Puszczy Kozienickiej zwanej „Uroczyskiem Miodne” znajduje się wiele pomników przyrody. Poza rezerwatami, dużym skupiskiem pomnikowych drzew jest okolica wsi Poręba.

Znajduje się tam kilkanaście, kilkadziesiąt wiekowych drzew uznanych za pomniki przyrody. W przeważającej części są to dęby. Kolejnym gatunkiem jest charakterystyczny dla tej części Puszczy, buk. Listę uzupełniają sosny, jodły i świerki.

Największe skupisko wiekowych drzew odnaleźć możemy w oddziale nr 164 nadleśnictwa Zwoleń. Mapa oddziałów dostępna jest na stronie http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/. Na terenie tego oddziału znajdują się głównie dęby. Kierując się na północ, północny-zachód wzdłuż drogi nad polami wsi Poręba mijamy kolejne okazy.

Docierając do rozwidlenia drogi (GPS: 51°22'37"N, 21°28'36"E) i skręcając w prawo na północ ujrzeć możemy sędziwe buki.

Poruszając się dalej tą drogą, docieramy do żwirowej drogi biegnącej ze wsi Poręba do drogi pożarowej nr 26 w okolicy rezerwatów Miodne i Ługi Helenowskie. Aby do niej dotrzeć należy skręcić w lewo, w kierunku zachodnim. 

Charakterystyczny wygląd lasu tworzonego przez liczne, potężne  i wielowiekowe drzewa, może dać nam wyobrażenie jak mogła wyglądać pierwotna Puszcza  w czasach gdy odwiedzał ją król Władysław Jagiełło a w gęstej kniei słychać było jeszcze nierzadko odgłosy których dziś nie chcielibyśmy słyszeć... 

Poza grupami drzew na pozostałym terenie uroczyska, rozsianych jest jeszcze wiele pomników przyrody wartych zobaczenia. Warto poszukać ich samemu aby odkryć je dla siebie.

Zobacz także

Autor bloga: Wojtek Stawarz
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Inne artykuły które mogą Cię zainteresować...

Ścieżka składa się z 15 przystanków (tablic, w formie znaków z daszkiem), na których zaprezentowano gatunki drzew rosnących w lasach Nadleśnictwa Zwoleń.

Użytek ekologiczny o numerze 110 znajduje się nieopodal siedziby Nadleśnictwa Zwoleń. Chroni on śródleśny staw oraz łąkę, otoczone przez podmokłe lasy olchowe.

Ścieżka "Królewskie Źródła" to sztandarowy punkt na mapie turystycznej Puszczy Kozienickiej, odwiedzany przez turystów z calej Polski.

Mapa