Puszcza Kozienicka - Lasy Królewskie

PuszczaKozienicka.pl - portal informacyjno-turystyczny regionu Puszczy Kozienickiej. Informacje, aktualności, zdjęcia, ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne.
 

Rezerwat "Miodne" nazwą nawiązuje do silnie rozwiniętego w średniowieczu w tej części Puszczy Kozienickiej pszczelarstwa, mającego w Jedlni swoją sidzibę.

Położony na południowym skraju Puszczy Kozienickiej w Nadleśnictwie Zwoleń przy szosie Radom-Zwoleń jest łatwodostępny dla turystów i miłośników przyrody. Swoim zasięgiem obejmuje on ok. 20ha lasu. Głównym przedmiotem ochrony objęty tu został naturalny drzewostan bukowy który ma tutaj swoją północną granicę zasięgu.

Tajemnicza buczyna, twarze zaklęte w jej wiekowych konarach... to właśnie rezerwat Miodne. 

Rosną tu wiekowe, potężne buki wśród których znaleźć możemy okazy tak piękne i stare że uznane zostały za pomniki przyrody.

Buk to rzadki gatunek drzew w Puszczy Kozienickiej jednak kilkusetletnie pnie i konary to dowód na historyczną obecność tego gatunku na terenach Puszczy. Obecnie prowadzone są starania o poszerzenie jego zasięgu.

Przyrodę można opisywać, czytać o niej, ale nic nie zastąpi odkryć które dokonamy sami obcując z nią w różnych porach dnia i roku. Dla uatrakcyjnienia i propagowania zasobów rezerwatu wytyczona została ścieżka turystyczna.

Oprócz buków i dębów interesujące jest występowanie w rezerwacie wielu rzadkich i unikalnych roślin m.in. fiołka leśnego i bluszczu pospolitego, zimozielonego pnącza porastającego drzewa i płoży się oplatając dno lasu a także turzycy orzęsionej i perłówki zwisłej.

Przemierzając rezerwat natknąć się możemy na występujące tu liczne gatunki zwierząt. Najczęściej zauważyć możemy sarny a raczej ich charakterystyczne białe zady, gdy niepostrzeżenie zaczną uciekać przed nami, ale widok dzika też nie będzie czymś niezwykle rzadkim. Do tego skakające po drzewach wiewiórki i chowające się po norach lisy. W koronach drzew usłyszeć można stukanie dzięciołów i wypatrzeć myszołowa. Spod nóg umknie czasem jaszczurka zwinka a z i zza drzewa usłyszymy rechot rzekotki drzewnej i ropuchy szarej.

Poznając rezerwat "Miodne" warto także odwiedzić leżące niedaleko na wschód podobne w charakterze "Uroczysko Miodne".

Powiązane

Powiedz, dokąd znów wędrujesz?

Czy daleko jest twój sad?

Hen, w krainy buczynowe

Ze mną tam układa pieśni wiatr

 

Hen, w krainy buczynowe

Ze mną tam nikogo tylko wiatr

 

SDM "Piosenka dla Wojtka Bellona" 

Autor bloga: Wojtek Stawarz
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Inne artykuły które mogą Cię zainteresować...

Użytek ekologiczny o numerze 110 znajduje się nieopodal siedziby Nadleśnictwa Zwoleń. Chroni on śródleśny staw oraz łąkę, otoczone przez podmokłe lasy olchowe.

W południowej części Puszczy Kozienickiej zwanej „Uroczyskiem Miodne” znajduje się wiele pomników przyrody. Poza rezerwatami, dużym skupiskiem pomnikowych drzew jest okolica wsi Poręba.

Rezerwat "Ługi Helenowskie" to kompleks kilku bagien i torfowisk, zwanych przez miejscową ludność "ługami" tworzącymi krajobraz przypominający syberyjską tundrę.

Mapa